اسکروکانوایر

اسکروکانوایر

اسکرو کانوایر یا نوار نقاله حلزونی چیست؟

نوار نقاله حلزونی یا اسکرو کانوایر (Screw conveyor) که ماردون انتقال مواد هم نامیده می شود، دستگاهی است که جهت انتقال مواد فله ای ریز و پودری در مسافت های کوتاه افقی و عمودی کاربرد دارد. این دستگاه از یک تیغه مارپیچ فلزی و مقاوم تشکیل شده که با حرکت چرخشی موجب انتقال مواد می شود.

هایپر صنعت فامکو ارائه دهنده انواع اسکرو کانوایر یا نوار نقاله حلزونی به شرح زیر می باشد:

اسکرو کانوایر عمودی

اسکرو کانوایر افقی

اسکرو کانوایر بدون شفت

اسکرو کانوایر شیب دار

اسکرو کانوایر منعطف

اسکرو کانوایر لوله ای

اسکرو کانوایر U شکل

اسکرو کانوایر پرتابل

اسکرو کانوایر ثابت

مشخصات فنی نوار نقاله حلزونی

اسکرو کانوایرها ظرفیت بالایی در انتقال مواد دارند. میزان این ظرفیت به عوامل مختلفی از جمله قطر بدنه، شیب، سرعت چرخش و غیره بستگی دارد و به صورت حدودی بین 1 تا 100 تن در ساعت متغیر است در نوار نقاله حلزونی میزان شیب با میزان ظرفیت رابطه عکس دارد، هر چقدر شیب بیشتر باشد ظرفیت اسکرو در انتقال مواد کمتر می شود. رابطه بین قطر اسکرو با ظرفیت، مستقیم بوده و با افزایش ظرفیت انتقال، قطر اسکرو نیز باید افزایش پیدا کند. البته اندازه قطر اسکرو به عوامل دیگری نیز از جمله اندازه دانه بندی بستگی دارد و حداقل قطر اسکرو باید 12 برابر اندازه دانه بندی باشد.

جنس مواد به کار رفته در نوار نقاله حلزونی نیز به شرایط کاری و مشخصات بار حمل شونده بستگی دارد ولی معمولا از فولادهای سخت و ضدسایش در ساخت تیغه ها و پره ها استفاده می شود. جنس بدنه و تیغه های نوار نقاله حلزونی در صنایع غذایی و دارویی اکثرا از فولاد استنلس استیل می باشد.

اسکروکانوایر

انواع اسکرو کانوایر

اسکرو کانوایر با توجه به جهت انتقال مواد، شکل بدنه، قابلیت جابجایی و مدل پره های اسکرو تقسیم بندی می شود که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم.

اسکرو کانوایر عمودی

اسکرو کانوایر عمودی می تواند مواد خشک یا نیمه خشک را در شیب های خیلی تند یا به صورت عمودی منتقل کرده و بالا یا پایین ببرد.

اسکرو کانوایر افقی

اسکرو کانوایر افقی مواد را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می کند و جزو کاربردی ترین نوار نقاله های مارپیچی می باشد. نوار نقاله حلزونی افقی دارای چند ورودی و خروجی است به همین دلیل کارایی بالایی داشته و بیشتر برای انتقال مواد فله ای خشک کاربرد دارد.

اسکرو کانوایر شیب دار

اسکرو کانوایر شیب دار به کانوایری گفته می شود که بتواند مواد را تا زاویه 45 درجه جابجا کند. نوار نقاله های حلزونی که قابلیت انتقال مواد در شیب های بیش از 45 درجه را داشته باشند جزو نوار نقاله های حلزونی عمودی محسوب می شوند.

اسکرو کانوایر بدون شفت

نوار نقاله حلزونی شفت لس یا بدون شفت توانایی انتقال مواد چسبنده یا مرطوب را داشته و جابجایی مواد را در مسیرهای طولانی، بسیار راحت و بدون گرفتگی انجام می دهد.

اسکرو کانوایر منعطف

نوار نقاله مارپیچی منعطف (flexible screw conveyor) نوعی از اسکرو کانوایرها است که می تواند مواد فله ای و پودری را در شیب های مختلف (از صفر تا 90 درجه) منتقل کرده و خروجی یکنواخت تولید کند. طول این نوع از اسکرو کانوایرها از 1 تا 20 متر متغیر بوده و قابلیت ساخت آنها با قطر کوچک وجود دارد.

اسکرو کانوایر لوله ای

اسکرو کانوایر لوله ای قابلیت انتقال مواد پودری در فواصل کم با زاویه صفر تا 70 درجه را داشته و می تواند موادی مثل آرد و سیمان را با چرخش اسکرو، از لوله ورودی به سمت لوله خروجی هدایت کند.

اسکرو کانوایر U شکل

این نوع از نوار نقاله حلزونی قابل حمل بوده و در طول های از 1 تا 10 متر ساخته می شود. بدنه اسکرو کانوایر یو شکل از ورق ساخته شده و امکان نصب با زاویه صفر تا 45 درجه را دارد.

اسکرو کانوایر ثابت

نوار نقاله حلزونی گام ثابت (constant pitch) قابلیت انتقال حجم بالای مواد حتی به صورت عمودی را دارد.

اسکرو کانوایر قابل حمل

نوار نقاله حلزونی پرتابل یا قابل حمل، امکان جابجایی داشته و می تواند در مکان های دارای محدودیت فضا به جای چندین اسکرو کانوایر عمل کرده و در جایگاه های مختلف قرار بگیرد.

نوار نقاله حلزونی از نظر مدل پره های اسکرو

پره های اسکرو کانوایر با توجه نوع مواد حمل شونده، کاربرد و شرایط کاری متفاوت هستند.

اسکرو کانوایر با پره های معمولی

نوار نقاله حلزونی اکثرا دارای پره های معمولی بدون شیار و شکاف و کاملا ساده می باشند و جهت انتقال مواد بدون مخلوط یا ترکیب کردن به کار برده می شوند.

اسکرو کانوایر با پره ریبون (Ribbon flight)

پره های ریبون در نوار نقاله حلزونی علاوه بر انتقال مواد، به هوادهی نیز می پردازد و همچنین می توانند در حین انتقال مواد، آنها را ترکیب کنند.

اسکرو کانوایر با پره برش خرده (cut flight)

نوار نقاله های مارپیچ دارای پره برش خرده، علاوه بر انتقال مواد به مخلوط کردن و هم زدن مواد حجیم نیز کمک می کند.

اسکرو کانوایر با پره پدالی (Paddle flight)

اسکرو کانوایر پولی یا پدالی همزمان با انتقال مواد، عمل مخلوط کردن را نیز انجام می دهد.

اجزای اسکرو کانوایر

اسکرو کانوایر یا نوار نقاله ماردون و حلزونی از قسمت های متفاوتی تشکیل شده که در ادامه به توضیح مهم ترین قسمت ها می پردازیم:

شافت

شافت یا شفت (shaft) به شکل میله ای طراحی شده که وظیفه به حرکت درآوردن تیغه های اسکرو یا ماردون نصب شده روی خود را دارد. طول استاندارد شفت اسکرو کانوایر حداکثر 3 متر بوده و در صورت نیاز به طول بیشتر، باید شفت ها به کمک کوپلینگ به هم متصل شوند. بعضی اسکرو کانوایرها بدون شفت تولید می شوند که به آنها نوار نقاله حلزونی شفت لس یا بدون شفت می گویند.

تیغه ها یا پره های اسکرو

تیغه ها یا پره های نوار نقاله اسکرو که به اصطلاح اسکرو یا ماردون نیز خوانده می شوند، در جنس های مختلف از جمله گالوانیزه، استیل و فولاد با اندازه و شکل های گوناگون تولید می شوند. تیغه ها به شکل های ساده، پدالی، ریبون و برش خورده وجود داشته و هر کدام کاربرد خاصی دارند. پره های اسکرو یا روی شفت نصب شده اند یا بدون شفت از یک طرف متصل و از طرف دیگر آزاد هستند. نوار نقاله حلزونی استیل، تیغه هایی از جنس استیل داشته و قابل استفاده در صنایع غذایی و بهداشتی می باشد.

بدنه

شاسی یا بدنه نوار نقاله حلزونی، محفظه استوانه ای با سطح مقطع دایره ای یا U شکل می باشد. جنس بدنه نوار نقاله مارپیچ معمولا فولاد یا استنلس استیل بوده که ماردون و شافت درون آن قرار دارد.

بلبرینگ و یاتاقان ها

معمولا در اسکرو کانوایرها، یاتاقان غلتکی دارای محفظه پلاستیکی و در مدل های کوچک و سبک تر، یاتاقان های خود تنظیم کاربرد دارد.

سیستم تنظیم و کنترل کننده

این سیستم وظیفه تنظیم سرعت چرخش تیغه ها یا پره های نوار نقاله حلزونی را دارد.

داکت ورودی و خروجی

مواد از داکت ورودی وارد اسکرو کانوایر شده و از داکت خروجی یا تخلیه، خارج می شوند.

موتور و گیربکس

در اسکرو کانوایر از الکتروموتور و گیربکس برای به حرکت درآوردن قطعات و تامین نیروی مورد نیاز دستگاه استفاده می شود.

نحوه عملکرد اسکرو کانوایر

روش کار اسکرو کانوایر یا نوار نقاله حلزونی به این شکل است که تیغه ها یا به اصلاح ماردون ها می چرخند و موادی را که وارد بدنه شده اند، با حرکت های مارپیچی به خروجی می رسانند و به عقب یا جلو منتقل می کنند.

طراحی و ساخت اسکرو کانوایر

اسکروکانوایر

برای ساخت و طراحی نوار نقاله حلزونی یا مارپیچ باید موارد مهمی از جمله خصوصیت های بار حمل شونده، طول و شیب مسیر، ارتفاع انتقال، نرخ جریان عبوری مواد، شرایط محیطی محل قرارگیری و غیره توجه نمود. رعایت استانداردهای ساخت نوار نقاله حلزونی و بررسی محصول توسط کنترل کیفی قبل از ورود به بازار، از جمله نکاتی هستند که برای ارائه اسکرو کانوایر با کیفیت باید در نظر داشت. این دستگاه هم به صورت پیش ساخته و هم به صورت سفارشی سازی با در نظر گرفتن موارد فوق، قابل ارائه می باشد.

اسکرو کانوایر دست دوم

با توجه به عملکرد پیوسته و طولانی مدت نوار نقاله حلزونی، استفاده از نوار نقاله حلزونی دست دوم به دلیل هزینه های بالای تعمیر و نگهداری و احتمال خرابی و فرسودگی توصیه نمی شود. این مشکلات در اسکروکانوایر دست دوم، باعث ایجاد وقفه های مکرر در کار و کاهش راندمان می شود. خرید اسکرو کانوایر نو، بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

مزایای اسکرو کانوایر

امکان وجود چندین ورودی و خروجی

هزینه های تعمیر و نگهداری اندک

قابلیت به کارگیری در محیط های دارای گرد و غبار

قابلیت استفاده در شیب، ارتفاع و زوایای گوناگون

اشغال حداقل فضا

جلوگیری از هدر رفتن یا آسیب دیدن مواد

ظرفیت انتقال بالا

کاربرد نوار نقاله حلزونی

معادن/فرآوری مواد معدنی/سیمان/فولاد/مواد غذایی/آردسازی/خوراک دام و طیور/غلات

نوار نقاله حلزونی چیست؟ مشخصات، انواع و کاربردها

نوار نقاله ماردون یا حلزونی یکی از بهترین سیستم‌ها برای انتقال انواع مواد فله، پودری و دانه است که در صنایع مختلفی مانند صنعت سیمان و مواد غذایی کاربرد دارد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که اسکرو کانوایر چیست؟ همچنین انواع و کاربرد اسکرو کانوایر و مشخصات آن را بررسی خواهیم کرد.

اسکروکانوایر

نوار نقاله ماردون چیست؟

اسکرو کانوایر یا Screw Conveyor که به نام‌هایی مانند نوار نقاله حلزونی، مارپیچ یا ماردونی هم شناخته می‌شود یکی از پرکاربردترین سیستم‌های انتقال مواد به صورت پودری، گرانولی، دانه‌ای و فله در صنایع مختلف است. این نوار نقاله‌های مارپیچ از یک سری ماردون تشکیل شده که در داخل یک لوله قرار گرفته‌اند و می‌توانند مواد مختلف را در مسیرهای کوتاه منتقل کنند.

ساده‌ترین مثال از یک نوار نقاله حلزونی که در منازل دیده می‌شود، چرخ گوشت است که با استفاده از یک قطعه مارپیچ می‌تواند قطعات گوشت را به سمت جلو هدایت کرده و به تیغه برساند.

نوار نقاله حلزونی چیست؟ و این دستگاه چگونه کار می‌کند؟ برای آشنایی با این موضوع باید ابتدا قطعات اسکرو کانوایر را بشناسید که عبارتند از:

ماردون /یاتاقان و موتور /شاسی /شفت

داکت ورودی و خروجی

در این ساختار، ماردون بر روی یک شفت مرکزی نصب شده و معمولا در داخل یک محفظه لوله‌ای شکل که به آن بدنه گفته می‌شود، قرار می‌گیرد. این ماردون حول شفت شروع به چرخش کرده و موادی را که از داکت ورودی وارد شده‌اند، در فضای خالی موجود به نوسان درمی‌آورد تا به داکت خروحی برسند.

این حرکت مارپیچی و طراحی حلزونی شکل ماردون باعث می‌شود که حتی ریزترین ذرات ماده هم در درون اسکرو کانوایر شروع به چرخش کرده و رو به جلو حرکت کنند. البته باید بدانید که برای تسهیل این حرکت، حتی اسکرو کانوایر افقی هم نیاز است که شیب ملایمی داشته باشد؛ اما هرچه شیب بیشتر شود، سرعت انتقال مواد کاهش پیدا خواهد کرد.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید نوار نقاله صنعتی

مشخصات نوار نقاله حلزونی چیست؟

دارای ظرفیت انتقال بالا

امکان نصب در فضاهای محدود

جلوگیری از هدر رفتن یا آسیب دیدن مواد در حین انتقال

قابلیت انتقال در مسیرهای رفت و برگشتی

دارای عمر مفید بیشتر در مقایسه با سایر انواع کانوایر

امکان انتقال مواد با سرعت بالا در زاویه‌های مختلف

تعمیر و نگهداری بسیار آسان

انواع اسکرو کانوایر

حال که با کاربرد این نوار نقاله حلزونی آشنا شدید، می‌خواهیم بدانیم که انواع نوار نقاله مارپیچ چیست؟ به طور معمول بر اساس ساختار و زاویه انتقال مواد در نوار نقاله‌های ماردونی، این نوع تجهیزات انتقال مواد را در دسته‌های مختلفی قرار می‌دهند که عبارتند از:

معرفی انواع اسکرو کانوایر

نوار نقاله مارپیچی عمودی

اسکرو کانوایر عمودی که برای انتقال انواع مواد به سمت بالا یا پایین، در شیب‌های نزدیک به 90 درجه مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اسکرو کانوایر بی شفت

خرید و ساخت اسکرو کانوایر بدون شفت

اسکرو کانوایر بدون شفت یا شفت لس که برای انتقال مواد چسبنده یا دارای رطوبت زیاد بدون گرفتگی مورداستفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند این مواد را در طول زیاد انتقال دهد. این نوع از نوار نقاله‌های حلزونی در سانتریفیوژها و میکسرها به کار می‌روند. شما می‌توانید برای خرید یا ساخت اسکرو کانوایر بدون شفت بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

نوار نقاله ماردون افقی

نوار نقاله  افقی که از جمله رایجترین نوار نقاله‌های حلزونی است و تنها می‌تواند مواد را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال دهد.

نوار نقاله حلزونی منعطف

خرید و ساخت اسکرو کانوایر منعطف

اسکرو کانوایر منعطف که از جنس پلی اتیلن بوده و در مکان‌هایی که با محدودیت فضای نصب روبرو هستند، کاربرد زیادی دارد. برای خرید نوار نقاله منعطف حلزونی می‌توانید بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

اسکرو کانوایر پرتابل

نوار نقاله حلزونی قابل حمل یا پرتابل که در محیط‌هایی با فضای محدود برای نصب استفاده می‌شود و می‌تواند همزمان نیاز شما را به چند ماردون برطرف کند.

نوار نقاله مارپیچی ثابت

نوار نقاله ماردون با گام ثابت یا constant pitch که می‌تواند حجم زیادی از مواد را در طول‌های بسیار کم تا زیاد از 0.1 تا 50 متر انتقال دهد. این نوع از نوار نقاله‌های مارپیچ، به صورت تک، دو یا سه راهه یا تک، دو و سه نخ طراحی شده و حتی امکان انتقال محصول به صورت کاملا عمودی را دارا هستند.

نوار نقاله متغییر حلزونی

نوار نقاله با گام متغیر که می‌تواند جریان خروجی یکنواختی تولید کرده و مواد را در زوایای صفر تا 90 درجه انتقال دهد.

نوار نقاله حلزونی یو شکل

اسکرو کانوایر U شکل که امکان انتقال مواد در طول بیشتر را برای شما فراهم کرده و می‌تواند به صورت رفت و برگشتی هم کار کند.

سخن پایانی

اسکرو کانوایر از بهترین تجهیزات انتقال مواد در صنایع و یکی از انواع نوار نقاله مختلف است که امکان جابجا کردن مواد فله را بدون آلوده شدن یا آسیب دیدن برای ما فراهم می‌کند. در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که اسکرو کانوایر چیست؟ همچنین انواع نوار نقاله حلزونی را بررسی کرده و ویژگی‌های هریک را به صورت مختصر بیان کردیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید و یا ساخت انواع نوار نقاله به صفحه خرید و یا ساخت نوار نقاله مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.