خشک کن تونلی

خشک کن تونلی

با توجه به اینکه تکنولوژی در تمامی زمینه ها پیشرفت کرده، خشک کردن مواد غذایی نیز مستثنا نبوده است. بنابراین خشک کردن مواد غذایی نیز با استفاده از دستگاه های پیشرفته ای به نام دستگاه خشک کن انجام می شود که ما در این مقاله قصد بررسی دستگاه خشک کن تونلی را داریم.

خشک کردن مواد غذایی موجب حذف کامل یا کاهش میکروارگانیسم ها و زیاد شدن طول عمر مواد غذایی می شود. از دیگر دلیل هایی که این فرآیند پس از مدتی به خانه هایمان بازگشته است، مناسب بودن محیط های مرطوب جهت رشد آلودگی هاست که توصیه می شود کمتر از این روش استفاده شود.

خشک کن تونلی

آشنایی با روش های خشک کردن مواد غذایی

خشک کردن مواد غذایی به صورت طبیعی با انرژی خورشیدی

خشک کردن مواد غذایی به صورت مصنوعی با استفاده از ماشین‌آلات برای حذف آب داخل مواد

انواع دستگاه خشک کن صنعتی

دستگاه خشک کن کابینی

دستگاه خشک کن تونلی

دستگاه خشک کن دوار

دستگاه خشک کن تونلی چیست و کاربرد آن چگونه است ؟

دستگاه خشک کن تونلی از ابزار های خشک کردن مواد غذایی است. به توضیح واضح تر دستگاه خشک کن تونلی یک نوار نقاله دارد که جهت قرارگیری محصولات و وارد شدن آنها به داخل دستگاه کاربرد دارد. محصولات با استفاده از نوار نقاله از یک سمت وارد دستگاه شده و از سمت دیگر خارج می شوند.

در واقع در داخل تونل دستگاه با تولید هوای گرم موجب خشک شدن مواد غذایی می شود. این دستگاه فناوری گرمایشی را با استفاده از حرارت ایجاد شده توسط مشعل ایجاد می کند.

دستگاه خشک کن تونلی، به دلیل نحوه کارکردی که دارد به عنوان کانتینیوس یا پیوسته نیز شناخته می شود که به شکل یک یا چند طبقه مهندسی و ساخته می شوند.

خشک کن تونلی

نحوه عملکرد دستگاه خشک کن تونلی

دستگاه خشک کن تونلی دارای یک درب در ابتدای دستگاه است که جهت وارد کردن مواد غذایی به دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. هوای گرم با کمک فن ها در داخل تونل به گردش آمده و پس از خشک شدن محصولات دروازه خروجی باز شده و محصولات جمع آوری می شوند.

نحوه حرکت، گردش هوای گرم در خشک کن های تونلی متفاوت است.  هوای گرم به سه روش جریان مخالف، جریان موازی و جریان ترکیبی گردش می یابد.

ویژگی های خشک کن تونلی

در این دستگاه سطح داخلی از جنس عایق می باشد که جهت کاهش اتلاف انرژی و دستیابی به حداکثر بهره وری انرژی استفاده شده است.

این دستگاه دارای مبدل حرارتی است که دارای کیفیت بالایی است و رطوبت هوای دستگاه را تشخیص می دهد.

بخش بعدی هندلینگ پیشرفته و غلتک یا نوار نقاله است که برای جابجایی مواد غذایی بر روی دستگاه است.

همچنین سیستم گردش هوا تعبیه شده در دستگاه برای بهبود جریان هوا و کاهش زمان خشک شدن مواد غذایی است.

این دستگاه با مکانیزم کنترل دقیق، طراحی و کالیبره شده است.

انواع دستگاه های ساخته شده در نوع خشک کن تونلی، در دو ساختار خودکار یا نیمه خودکار موجود می باشد.

این دستگاه کمترین میزان آسیب را به محیط زیست می رساند.

مهندسین با ساخت و تعبیه صفحه کنترل لمسی امکان تنظیم دمای دستگاه و تنظیم سرعت انتقال مواد غذایی را ایجاد کرده اند.

تمامی این ویژگی ها موجب خشک کردن یکنواخت انواع مواد غذایی داخل این دستگاه می شود.

مدولار بودن مونتاژ دستگاه امکان حمل و نقل و نصب و راه اندازی دستگاه را فراهم کرده است.

این دستگاه به صورت انحصاری جهت خشک کردن سریع و بدون مشکل مهندسی و تولید شده است.

الگوهای هوای دستگاه خشک کن تونلی به نحوی طراحی شده اند که بهترین و ایمن ترین نوع خشک کردن را برای مواد غذایی داشته باشد.

دیگر کاربردهای دستگاه خشک کن تونلی

خشک کردن میوه و سبزیجات

خشک کردن مواد غذایی قابل بسته بندی

خشک کردن مواد دارویی مانند پودرهای دارویی

خشک کردن گیاهان دارویی

خشک کردن صیفی جات

خشک کردن و زدودن رطوبت محصولات

خشک کن تونلی

قیمت دستگاه خشک کن تونلی

از آنجایی که عوامل متعددی مانند تناژ و نوع محصول در قیمت دستگاه خشک کن تونلی موثر هستند نمی توان قیمت مشخصی را برای آن در نظر گرفت اما نکات حائز اهمیت درباره این دستگاه این است که تنوع دستگاه های خشک کن تونلی را نمی توان با خشک کن های کابینتی مقایسه کرد چرا که خشک کن های کابینتی تنوع بیشتری دارند.

تناژ های متعدد ورودی و خروجی دستگاه های خشک کن سبب شده است در انواع 3 طبقه و 5 طبقه ساخته شوند.

لازم به ذکر است که روش کار دستگاه های خشک کن تونلی در تناژ های مختلف به یک شکل و روش انجام می شود درواقع این دستگاه با دارا بودن تسمه های تفاله ای در اندازه های 10 تا 15 متر در طبقات مختلف دستگاه، هوای داغ را با توجه به شرایط تعیین شده به میوه ها و سبزیجات دمیده و به این شیوه سبب خروج رطوبت از آن ها می شود.

نکته مهم دیگری که باید در حین خرید خشک کن تونلی به آن توجه کرد این است که این دستگاه نیاز به فضای بزرگ تری دارد چرا که با احتساب متراژ تسمه و همچنین کوره و سیستم های سیرکولاسیون و… باید یک فضای خطی 25 متری و برای عرض دستگاه نیز فضایی حدود 6 متر را در نظر گرفت.

تولید سفارشی دستگاه های خشک کن تونلی یکی از مزایای آن است چرا که مشتری می تواند با توجه به فضایی که در اختیار دارد ابعاد دستگاه را مشخص کرده و به این ترتیب با مشکلاتی نظیر کمبود فضا برای استفاده از دستگاه مواجه نخواهد شد.

دستگاه خشک کن تونلی

در صنایع مختلف دستگاه خشک کن تونلی، به عنوان یکی از تجهیزات مهم برای خشک کردن انواع میوه ها، سبزیجات و مواد غذایی مختلف دیگر و همچنین انواع محصولات دارویی و شیمیایی در ظرفیت های بالا قابل استفاده است. این دستکاه با نام خشک کن کانتینیوس نیز شناخته می شود. دستگاه های خشک کن تونلی از تنوع کمتری نسبت به خشک کن های کابینتی برخوردار هستند. این دستگاه ها معمولا در انوع سه طبقه و پنج طبقه برای خشک کردن میوه جات و سبزی جات ساخته می شوند. تناژهای مختلف ورودی و خروجی دلیل اصلی این تنوع است.

روش کار این دستگاه ها به این شکل است که دستگاه شامل تسمه نقاله ای است که در طول معمولا ده تا پانزده متر و در طبقات سه تا پنج که در شرایط مشخص و کنترل شده هوای داغ را به میوه و سبزیجات میدمد و باعث خروج رطوبت از آن ها می شود.

در بسیاری از موارد این خشک کن ها برای خشک کردن سبزیجات برگی و غیر برگی کاربرد دارند که از جمله آنها می توان به نعنا، ریحون، شوید، بابونه و همچنین سیب زمینی و پیاز و قارچ و کدو و … اشاره کرد.

سرعت یکنواخت و خوراک دهی یک نواخت آن و خروج متوالی محصولات از این دستگاه خشک کن باعث شده است که کسانی که با آنها کار می کنند یک خط تولید کانتینیوز و پیوسته و بی وقفه را داشته باشند. چراکه تسمه نقاله های دستگاه از زمان شروع به کار تا زمان توقف بی وقفه و با سرعت مشخصی حرکت می کنند.

تکنواختی و یکدستی محصولات، تناژ بالای تولیدی و بی وقفه بودن تولید، جا نمایی زیاد و بزرگی دستگاه، حجم بالای انرژی مصرفی و در نتیجه ابعاد بزرگ کوره ها و دمنده ها و سیستم های سیرکولاسیون، نیاز به برق سه فاز و … از جمله ویژگی های دستگاه های کانتینیوز و تونلی خشک کن میوه و سبزی جات است.

در خشک کن های تونلی نیاز به فضای بسیار بزرگتری نسبت به خشک کن های کابینتی می باشد که بتوان خشک کن را در طول حداقل 15 متر و با در نظر گرفتن کوره و سیستم های سیرکولاسیون و دمنده ها و … فضای خطی معادل 25 متر را نیازمند است. عرض مورد نیاز در این سیستم نیز در حدود 6 متر بوده که با در نظر گرفتن عرض 3 متری دستگاه و فضای مورد نیاز برای کار کردن مناسب با دستگاه محاسبه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.